Proč BlogEngine.NET?

Výběrem vhodného blogovacího nástroje jsem strávil docela hodně času. Požadavky byly jasné - ASP.NET, freeware, lokalizovaný do češtiny, podporující databázi MS SQL Server 2005.

Začal jsem s instalací Community Serveru 2007, ačkoliv má zajisté spoustu zajímavých vlastností a funkcí, přišel mi velmi těžkopádný a rozsáhlý. Navíc lokalizace do češtiny nebyla standardně k dispozici. Stáhnul jsem si tudíž Subtext, ale ještě dříve, než jsem se do jeho studia mohl pořádně pustit, jsem objevil BlogEngine.NET. Po pár dnech testování bylo rozhodnuto - tento produkt je ten správný.

BlogEngine.NET (dále jen BE) je velmi přehledně a strukturovaně naprogramován, respektuje nejnovější vlastnosti a trendy, které nabízí ASP.NET 2.0. Až na pár drobností je plně lokalizován do češtiny. Zajímavou vlastností je, že jako datové úložiště může být použit MS SQL Server nebo můžete zvolit XML Provider a všechna data jsou na serveru ukládáná v XML souborech. Ačkoliv jsem zaznamenal vyjádření obav, jestli je to to pravé ořechové, mohu po měsíci testování prohlásit, že XML Provider je naprosto stabilní. Neoddiskutovatelnou výhodou je pak možnost provozovat BE na sdíleném webhostingu, kde sice jsou k dispozici dynamické stránky (konkrétně ASP.NET 2.0), ale již třeba není k dispozici SQL back-end.

Naprosto úžasnou je pak komunita okolo BE. Tým hlavních vývojářů má k dispozici řadu "pomocných" programátorů, kteří mohou na Codeplex server, na němž je umístěn CVS systém pro BE.NET, navrhované patche. K dispozici je též diskuze na požadované či existující vlastnosti a Issue Tracker určený pro hlášení problémů. Odstraňování bugů a vylepšování BE je kontinuální, pokud má někdo čas a chuť, může pomalu každý den stahovat aktualizovaný zdrojový kód a kompilovat si nejnovější verzi.

Plný výpis vlastností BlogEngine.NET verze 1.2 je ke zhlédnutí zde - www.dotnetblogengine.net/page/Feature-table.aspx.

Pokud bych měl najít nějaké vady na kráse, tak tou první by byla nemožnost spustit nad jednou instalací BE více instancí (blogů). Existuje sice podpora více administrátorů a editorů, ale co instalace BE, to jeden zvolený layout. Z hlasování uživatelů na serveru Codeplex však vyplývá, že se jedná o nejpožadovanější funkci, tudíž je možné, že i tato nevýhoda časem zmizí. Druhou výtkou je absence podpory HTTPS pro přihlášení a administrátorský modul.

 Jaké jsou tedy dle mého názoru nejzajímavější vlastnosti a funkce BE?

  • freeware
  • plná lokalizace
  • ASP.NET 2.0 master pages, tím pádem snadné vytvoření témat
  • extension model pro psaní vlastních pluginů
  • podpora OpenSearch pro moderní prohlížeče
  • využití AJAX
  • podpora publikace příspěvků pomocí Windows Live Writer či Word 2007
  • výborné výsledky komentářového antispamu
  • rychlá odezva vývojářského týmu na nahlášený problém

 

Zobrazit komentáře