O autorovi

Stručný profil

Jmenuji se Radek Doležel, v současné době pracuji jako Infrastructure Manager primárně pro společnosti Lineup Systems Ltd. a Metro International S.A..

Po absolvování Střední ekonomické školy v Jablonci nad Nisou (které vděčím za schopnost psát na stroji/počítači všemi deseti) jsem nastoupil na Vysokou školu ekonomickou v Praze, Fakultu informatiky a statistiky, katedru Informačních technologií. Ve třetím ročníku jsem nastoupil při studiu na částečný úvazek do firmy Médea (později do dceřinné společnosti M.I.A.), což se postupem času změnilo v občasné studium při zaměstnání na plný úvazek, což mělo samozřejmě neblahý vliv na délku studia. Základní životopis je dostupný na www.linkedin.com/in/radekdolezel.

Ačkoliv se najdou určité výjimky, kdy s radostí preferuji nástroje jiných firem či opensource produkty, pracuji většinou s Microsoft technologiemi.

Časy se ovšem mění, "linuxáři" se učí "Windows a naopak "microsofťáci" se učí "linux". A já nejsem výjimkou. Virtualizace a cloud hýbou světem a člověk se chtě-nechtě musí přizpůsobovat a neustále se učit. Takže kromě Azure a O365 pracuji i s OVH private cloud postaveným na VMware vSphere, Amazon Route 53. Virtualizuji též na Hyper-V, VirtualBoxu, VMware Playeru. Relativně nesmělé pokusy podnikám s dockerem. Linux/*nix obecně používám čím dál tím víc, ať už jde o Ubuntu Server, CoreElec. Zapomenout nemohu ani na RouterOS, pfSense, TrueNAS.

Certifikace

Můj MCP Transcript je k dispozici na zde.

MCITP

MCTS

MCSE-M

MCSE-S

SBS Specialist

Trochu historie

Moje první setkání s počítačem se datuje do druhé poloviny 80. let, kdy jsem měl na pár dní zapůjčeno 8-bitové Atari 800 XL. Prvním vlastním počítačem bylo Atari 800XE, jež bylo později vystřídáno v té době naprosto bezkonkurenčním 16-bit strojem Commodore Amiga 500 a po roce 1992 modelem Commodore Amiga 1200. S tímto počítače jsem vydržel až do 3. ročníku VŠE, ale poté se neustálé konvertování souborů textových procesorů a tabulkových kalkulátorů mezi Amigou a PC stalo neúnosným a Amiga byla vystřídáná dnes již také prehistorickým 484 DX4/100. Následující smršť x86 a x64 procesorů si již přesně nevybavuji, v posledním domácím počítači tiká Intel i7, na notebooku taktéž.

Mnoho let jsem používal telefony s operačním systémem Windows, ať už se jmenoval PocketPC, Windows Mobile. Příchod Windows Phone mne však vystrašil natolik, že jsem podlehl a půjčil si na zkoušku iPhone 3GS. Stejně jako u řady jiných mne očarovala jednoduchost a snadnost, s jakou lze telefon používat - takže iPhonů je doma už víc, včetně iPadů a AppleTV.

Disclaimer

Tento blog vyjadřuje vyhradně mé soukromé názory a postřehy a v žádném případě nereprezentuje názory a postoje mého zaměstnavatele.