CZWUG - PowerShell - první setkání

Dnes jsem potřetí navštívil setkání pražského CZ.WUGu. Nepovažuji se rozhodně za nadšence pro každou novou technologii, v tomhle jsem spíše konzervativní, ovšem PowerShellu se člověk, který to bude myslet s administrací Windows v budoucnu vážně, prostě a jednoduše nevyhne. Exchange Server 2007, SCOM 2007, SC DPM 2007 a v budoucnu další, to jsou produkty, které již dnes PowerShell používají a prostě není cesty, jak se mu vyhnout. V tomto příspěvku si chci podchytit všechny důležité  poznatky a URL, které během dnešní přednášky Patrika Maliny zazněly.

Pokud by se mne někdo zeptal na první dojmy, tak bych to charakterizoval slovy "Pěkný, ale...". Již před dlouhou dobou jsem adoptoval názor, že u Microsoftu za něco stojí vždy až třetí verze toho konkrétního produktu. Ke cti Patrika Maliny lze jedině přičíst, že hned na druhém slajdu upozornil na problémy, nedodělky a hluchá místa, která stávající PowerShell 1.0 obsahuje. Výborné ovšem je, že některé z těchto nedostatků lze eliminovat již existujícími zdarma dostupnými produkty nadšenců a třetích stran. K dispozici jsou již také komerční rozšíření.

Z dnešní prezentace jsem si odnesl osobní závěr, že PowerShell lze chápat jako dosud chybějící "lepidlo", které ne-programátorovi dokáže zpřístupnit snadnou formou údaje z mnoha datových zdrojů - WMI, ADSI, .NET FW, COM, ADO, HTML, XML, vše objektovou formou. Velkou výhodou je předchozí znalost VBScriptu, WMI a ještě lepší je znalost C#, neboť PowerShell je nadstavbou nad .NET FW 2.0. A tím končím s textem, neboť o PowerShellu toho bylo (a hlavně ještě bude) napsáno habaděj. 

Stažení:
How to Download Windows PowerShell 1.0
Windows PowerShell Documentation (zahrnuje Getting Started Guide, Quick Reference chart, Windows PowerShell primer)
Windows PowerShell Graphical Help
Windows PowerShell Cheat Sheet
a ještě jeden PowerShell Cheat Sheet
free Windows PowerShell book

Doplňky třetích stran: 
PowerTab
PowerShell WMI Explorer
PowerShell Community Extensions
Quest ActiveRoles Management Shell for AD
PowerGUI
PoshConsole
/n software NetCmdlets (placené)

Zdroje v angličtině:
Windows PowerShell Team Blog
The PowerShell Guy
Dmitry's PowerBlog
Windows PowerShell Quick Start
Windows PowerShell Owner's Manual

Zdroje v češtině:
Naučte se PowerShell

Doporučená literatura:
Windows PowerShell in action
Windows PowerShell: TFM
WROX Professional Windows PowerShell
Computer Press Microsoft Windows PowerShell, Podrobný průvodce skriptováním

Ukázkové skripty:
Microsoft Technet Script Center
PowerGUI.org

Zobrazit komentáře