Změna SATA IDE/AHCI/RAID po instalaci Windows 7

Nainstaloval jsem Windows 7 Home Premium. Následně jsem chtěl na druhém a třetím HDD a na čtvrtém a pátem HDD vyrobit softwarový RAID 1. Jenže jsem narazil. Edice Home Premium to neumožňuje, je to dostupné teprve v edici Professional či vyšší. Takže jsem chtě/nechtě musel zvolit druhou variantu – RAID1 realizovaný RAID řadičem na základní desce. Jenže ouha – já to nainstaloval se SATA řadičem nastaveným na režim AHCI. Takže přesně dle očekávání, po přepnutí SATA z AHCI do RAID počítač nenaběhl. Jednou z variant bylo nastavit BIOS správně a přeinstalovat to. Jenže já už tam měl natažené všechny aktualizace, což představuje trojnásobnou dobu oproti samotné holé instalaci na SSD disk. Nemůžu být přeci sám, kdo tuhle pitomou chybu udělal. Jak to řeší ostatní? Let’s google.

Až mne překvapilo, jak rychle jsem našel správnou cestu. Na overclock.net jsem našel rozcestník na různé varianty změn. Přepnul jsem BIOS znovu do AHCI, nabootoval, spustil regedit a prohlédl větve:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\msahci
HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStorV
HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStor

Pokud daná větev existovala, změnil jsem hodnotu položky Start z 3 na 0, restartnul, v BIOSu změnil AHCI na RAID a ejhle – počítač nastartoval, nainstaloval si RAID ovladač a vyžádal si další restart. Hotovo, paráda.

Obdobně probíhá převod na IDE, tam je potřeba zkontrolovat větev HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Pciide.

A u SATA jsou to všechny již zmíněně a navíc ještě HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi.

Zobrazit komentáře