XBMC ‘Atlantis’ uvolněn jako Beta 1

Majitelé prvních XBOXů zcela jistě znají XBMC media center. Tento produkt překročil stín původního, nyní již zastaralého, hardware XBOXu a je dle mého názoru výborným softwarovým základem pro HTPC. K dispozici je nejen varianta pro mateřskou platformu, ale též verze pro Linux, Mac OS X a pochopitelně Windows. Pokud jsem donedávna přemýšlel o náhradě XBOXu za výkonnější HTPC postavené na Linuxu s XBMC, tak nyní mohu zvážit i variantu s Windows XP či Windows Vista, což jsou dva podporované produkty Windows řady. Přeci jenom v mém případě platí, že vše, co běží na Windows (server, PC, notebook, PDA, smartphone), si dokážu zprovoznit, opravit a udržovat sám, což bohužel neplatí o linuxových distribucích.

Existuje však ještě jedna varianta – XBMC Live, které může být založeno buď na bootovacím CD, nebo na USB flash disku, což by pro HTPC mělo výhodu v rychlosti spouštění, nízkém energetickém nároku i nízkém tepelném vyzařování. Na druhou stranu je zde nevýhoda v tom, že XBMC Live je založeno na Linuxu, takže podpora hardwarové akcelerace videa je nesnadná či rovnou nemožná.

18. září 2008 se objevila první beta verze XBMC, ostrá verze je plánována na říjen 2008. Stahovat lze zde http://xbmc.org/download/, výjimkou je XBMC pro XBOX, jehož distribuce je z právních důvodů umístěna na jiném serveru.

image

Vedle VLC media playeru, jenž se čirou náhodou objevil nedávno také v generačně nové verzi a který s oblibou také používám, se jedná o další povedený multiplatformní multimediální přehrávač. Oproti VLC však XBMC těží z velmi snadného intuitivního ovládání, což velmi kvituji u uživatelů typu manželka, sestra, syn atd. :)

Zobrazit komentáře