Vrácení 3G/Edge místo LTE na iPhone 5/5S/5C

Odklepl jsem jednou bezmyšlenkovitě aktualizaci nastavení operátora a od té doby jsem docela nadával, protože mi v iOS 7 zmizel přepínač na zapnutí/vypnutí 3G a místo toho tam bylo zapnutí/vypnutí LTE. To znamenalo, že LTE failbackovalo pouze na 3G. Bohužel se pohybuji i v lokalitách, kde je i 3G pouze snem (ačkoliv Vodafone na mapce přesvědčuje o jiném pokrytí - http://www.vodafone.cz/mapa-pokryti/), takže aktualizace měla viditelný negativní dopad na výdrž baterie. Dlouho jsem hledal oficiální i méně oficiální (čti Cydia) cesty, jak se vrátit zpět. Nenašel jsem nic. Nakonec jsem byl okolnostmi (update na 7.0.6) donucen provést obnovu zařízení z IPSW – a hele, hláška o dostupné aktualizaci nastavení operátora se začala objevovat znovu jak na telefonu, tak v iTunes. Takže si dávám zatracený pozor na to, abych tuto aktualizaci omylem neodklepl. Je ale jen otázkou času, kdy se spletu.

iTunes_nastaveni_operatora

Na iPhone pak čas od času vyskakuje toto okno, na němž vždy pečlivě volím “Teď ne”, abych nepřišel o 3G.

IMG_0899_web IMG_0900_web

Proto mne dnes potěšil článek na RedmonPie, který popisuje, jak se zbavit LTE a vrátit zpět 3G a Edge/GPRS ( neboli data na 2G síti). Je tady ale několik “ale”:

  • postup je použitelný jen na jailbreaknutých zařízeních
  • není to zcela easy, je třeba se nějakým nástrojem hrabat přímo v souborovém systému iPhone

V adresáři /System/Library/Carrier Bundles/iPhone/ je třeba zvolit příslušný “.bundle” adresář aktuálně používaného operátora. V tomto adresáři je následně potřeba přejmenovat dva soubory:

overrides_N51_N53.pri přejmenujte na overrides_N51_N53.pri%
overrides_N51_N53.plist přejmenujte na overrides_N51_N53.plist%

Nakonec jsem zkusil přejmenování pomocí MobileTerminal přímo v telefonu. Jasně, je jednodušší nainstalovat OpenSSH a připojit se pomocí Putty nebo jiného SSH klienta z PC – nicméně MobileTerminal nepotřebuje nic dalšího a pro přepínání v terénu si do telefonu můžu připravit příslušné přepínací skripty:

su
cd /System/Library/Carrier Bundles/iPhone/Vodafone_cz.bundle
mv overrides_N51_N53.pri overrides_N51_N53.pri%
mv overrides_N51_N53.plist overrides_N51_N53.plist%

Nyní je třeba telefon restartovat. Poté bude místo LTE přepínače opět dostupný 3G přepínač. Vrácení do původního stavu probíhá naprosto stejně.

Zobrazit komentáře