RAID10–co je RAID 1+0 a co RAID 0+1
Nedávno jsem v souvislosti se smrtí RAID karty od Adaptecu řešil RAID10 a co si pod tímto pojmem představují jednotliví výrobci HW. No, není to úplně jednoduché – někteří pod tento pojem zahrnují (správně) RAID 1+0, jiní ale též 0+1 (ten by však měl být označován když už, tak jako RAID01). Stěžejní otázka je – pokud jsou k dispozici na výběr oba, co je “lepší”?
Odpověď na tuto otázku se snaží zodpovědět tento článek, včetně zajímavých komentářů. RAID10 je anglicky popisován jako “stripe of mirrors”.
RAID01 se v angličtině vysvětluje výstižně jako “mirror of stripes”.
Výkon obou RAID konfigurací by měl být shodný, stejně tak dostupná kapacita (polovina “surového” volného prostoru je v tahu). Zbytek článku i drtivá většina komentářů se soustředila na to, čím se konfigurace liší – úrovní odolnosti proti chybám (fault tolerance level).
Ze statistiky si už pamatuji kulové, takže jsem si se zájmem přečetl komentáře, kdy první polemizuje se závěry článku, druhý komentář vyvrací závěry prvního atd. Nakonec jsem na to šel selským rozumem.
Pokud mám RAID10 a odejde mi disk 1, nesmí mi umřít disk 2. Pravděpodobnost je tak 1:5 neboli 20 %, že další mrtvolou bude disk 2. Jestliže mám ale RAID01 a odejde mi disk 1, je v háji celá Group 1. Tzn. pokud bude dalším mrtvým diskem cokoliv z Group 2, tak je dole celé pole. Pravděpodobnost, že mi odejde nějaký disk z Group 2 je 3:5 neboli 60 %.
Dospěl jsem tudíž k závěru, že RAID 0+1 je v případě 6-ti diskové konfigurace 3x náchylnější ke ztrátě všech dat než RAID 1+0.
Jak by to bylo u 4-diskové konfigurace?
RAID 1+0: pravděpodobnost 1:3
RAID 0+1: pravděpodobnost 2:3
Z toho vyplývá, že v případě 4 diskové konfigurace je RAID 0+1 2x náchylnější ke ztrátě všech dat než RAID 1+0.
Další otázkou je obnova – v případě RAID 1+0 se musí synchronizovat jeden disk. Ale v případě RAID 0+1 se musí syncnout celá skupina (protože RAID řadič by měl celou skupinu odstavit, tj. i na disky, které jsou v pořádku, se nezapisují změny).
Závěr pro mne – zásadně brát 1+0. A teď jsem zvědav, jestli se objeví nějaký statistik, který mé závěry rozcupuje na hadr.