Outlook Mobile Update a WM 6.1

Přes dva roky mám HTC TouchPro (aka Raphael), vyhovuje rozměrově, funkčně. Co nevyhovovalo, byl vlastní OS. Nakonec jsem skončil u ROMeOS s WM 6.0, později 6.1. Bohužel monx přestal nové romky v polovině roku 2009 vařit, zařízení prodal, takže poslední verzí je ROMeOS v1.98.2. Pokukoval jsem též po buildech s WM 6.5, na jednu stranu mne lákala nová verze Outlooku Mobile, na straně druhé byly špatné reference na výdrž akumulátoru.

Situace se nakonec vyřešila sama – po cestě do práce kouknu na mobil a tam hláška, že je dostupná nová verze Outlooku Mobile a zdali ji chci aktualizovat. Tak dobrá. Po chvíli stahování následovala delší aktualizace a posléze vynucení restartu telefonu. Po příchodu do práce jsem telefon připojil USB kabelem k počítači, zahlásilo mi to, že na straně Exchange serveru došlo k významným změnám a musím provést kompletní synchronizaci telefonu.

A najednou se otevřelo okno, které mne vyzývalo, abych potvrdil synchronizaci textových zpráv a zvolil adresář v Exchange mailboxu, do kterých se mají sypat. Teprve teď jsem pochopil, že se jedná o aktualizaci Outlooku Mobile, která zprostředkovává uživatelům WM 6.0/6.1 nové funkce Exchange Serveru 2010. Takže problém s volbou OS na tomto konkrétním mobilu je vyřešen až do konce jeho životnosti – zůstane tam ROMeOS v kombinaci s aktualizovaným Outlookem Mobile.

Nově je dostupné řazení zpráv dle konverzace (obdobně jako u velkého PC Outlooku), u kontaktů z Exchange serveru se může stáhnout Free/Busy, synchronizují se SMS zprávy s mailboxem (obousměrně), paráda.

Přiznávám, že jsem poslední rok používal telefon vskutku jako pracovní nástroj, nijak jej nevylepšoval, nehledal nové verze, neaktulizoval. Proto mne zajímalo, kde se ta aktualizace vzala tak sama od sebe. Dohledal, že Microsoft tuto aktualizaci uveřejnil již v březnu 2010, ale vzhledem k blížícím se WP7 ji moc nepropagoval.

Microsoft releases Outlook Mobile Update 1.0 – 22. března 2010

UPDATED and EXPLAINED: Microsoft Office Outlook Mobile Update and Microsoft Exchange Server 2010 – 18. března 2010

Outlook Mobile Update Deployment Guide- DOCX, HTML

A ještě hezky česky z www.ce4you.cz.

Zvláštní, že zrovna dnes si Exchange Server 2010 vzpomněl, že mi pošle zprávu o tom, že je dostupná aktualizace Outlooku. Tento způsob aktualizace funguje pouze proti WM 6.1 a to pouze pro buildy 19202 až 21142. V Exchange ActiveSync Mailbox Policy navíc musí být nastaveno AllowMobileOTAUpdate na $True. Tato proměnná není dostupná přes GUI, takže hezky Exchange Powershell a v něm Get-ActiveSyncMailboxPolicy | fl AllowMobileOTAUpdate. No a ještě větší sranda je, že na Exchange serveru byla tato proměnná nastavena na $False, takže moc nechápu, jak se k mému telefonu ta informace o aktualizaci dostala. Z Exchange Serveru to ale nebylo. Jediné, co jsem s tím telefonem v poslední době dělal, bylo sloupnutí ochranné fólie z displeje a to se mi nezdá jako ten správný spouštěcí mechanismus Smile Opravdu ale nevím, jestli to nakonec není ještě novější aktualizace než ta březnová, o které jsem nějaké informace našel – nyní mi totiž About stránka hlásí verzi Outlook Mobile 2.0.15.7140.

Paráda, příchozí (i stávající) SMS jsou již synchronizovány s Text Messages složkou v mém mailboxu. Takže teď ještě zkouška odeslání zprávy – ajaj, zpráva se vrátila jako nedoručitelná s textem “None of your e-mail accounts could send to this recipient.”

To je tak, když člověk nečte návod. Třeba tady. Anebo přímo v mailboxu jsem s křížkem po funuse našel uvítací e-mail, v němž se doslova (a tučným písmem) píše:

To start sending text messages from your computer, close and reopen Outlook 2010 or Outlook Web App.

Takže vypnout, zapnout a už se syncují SMS oběma směry. Úplná spokojenost by zavládla v momentě, kdy by vyšla ještě aktualizace, která by umožňovala napojení na více MAPI účtů. Ale to je sci-fi. Údajně toto umí Windows Phone 7, jenže ten má zatím pro mne hromadu negativ.

Zobrazit komentáře