Microsoft Product Keys

Mám docela hokej v typech a použití různých produktových klíčů. Technet klíče, MSDN klíče, Gold Certified Partner klíče, SPLA klíče, HVMS/HVS klíče, čert aby to vzal, o korporátním licencování radši nemluvě. A do toho VLK různých typů (MAK, KMS). Takže až to zase zapomenu, zde je extrakt podstatného – od typů licenčních klíčů, přes druhy MAK klíčů a způsoby jejich získání, až po limity počtu aktivací MAK.

Nejdříve typy klíčů - https://msdn.microsoft.com/cs-cz/subscriptions/securedownloads/cc137104(en-us).aspx (vyžaduje validní MSDN předplatné) nebo tady http://www.microsoft.com/licensing/resources/vol/default.mspx

Key type shown in UI - Description

CUS - This custom key requires special actions to activate or install.
MAK - This volume license key (MAK) allows multiple activations.**
RTL - This retail key allows multiple activations.**
STA - This setup key bypasses activation.
VL1 - This is a VA 1.0 key
AAA - This retail key is for AA* programs and allows one activation. These keys are issued in batches.
AAL - This lab use key is for AA programs and allows multiple activations.**
AAM - This is a multiple activation key for AA program customers.
AV1 - This volume license key (VA 1.0) is for AA programs and allows multiple installations.**
AV2 - This volume license key (KMS) is for Academic Alliance programs.

*AA = Academic Alliance
** IMPORTANT - If you use products that require activation, many allow you to go 30 days without activating. If you re-image your computers more frequently than every 30 days, you may want to consider NOT activating them in these cases - if you have that option based on the product you are installing.

Volume License Keys - additional information:

To install specific licensed products you will need to use a Volume License Key (VLK). The VLK is issued to your company for your exclusive use for each specific license purchase. VLKs must be used with the appropriate Volume License media. You agree to use your best efforts to keep a secure record of this product key including not disclosing this product key to any unauthorized third party. You may see VLKs for older product versions; this is to support downgrade rights under the license agreement where customers can acquire the latest version of a product and use an older version.

VA 1.0 -  Volume Activation 1.0 is the first generation of Volume License Keys (VLKs).  This key bypasses product activation.

VA 2.0/KMS – Volume Activation 2.0/Key Management Service. This key will be used to enable a new service in your environment that will automatically activate Windows Vista computers. You must have a minimum of 25 Windows Vista computers connected together to use the KMS, and all computers will be required to check back to the central service twice per year to stay activated.

VA 2.0/MAK – Volume Activation 2.0/Multiple Activation Key: this key will activate Microsoft Windows Vista through the Internet or telephone, and have a limited number of activations associated with them. Computers can be activated on an individual basis or by a central computer which can activate multiple computers at a time.

Dobrý článek o VLK klíčích pro Vista a Windows Server 2008 je zde - http://www.microsoft.com/licensing/resources/vol/default.mspx. Že je MAK pro Visty použitelný pouze v edicích Business a Enterprise není až tak překvapivé (jde o nástupce Windows XP v korporátní sféře). Existence MAK_A, MAK_B a MAK_C u Windows Serveru 2008 už tak zřejmá není. No zaplaťpánbůh, že se ještě nerozhodli oddělit klíče pro x86 a x64, to by už byl naprostý chaos.

Volume product group Windows products Key type
Vista VL Windows Vista Business
Windows Vista Enterprise
MAK
Server Group A Windows Web Server 2008 MAK_A
Server Group B Windows Server 2008 Standard
Windows Server 2008 Standard without Hyper-V
Windows Server 2008 Enterprise
Windows Server 2008 Enterprise without Hyper-V
MAK_B
Server Group C

Windows Server 2008 Datacenter
Windows Server 2008 Datacenter without Hyper-V
Windows Server 2008 for Itanium-Based Systems

MAK_C

Nyní jak se k MAK klíčům dostat?

1) TechNet, MSDN, Gold Certified Partner/Certified Partner – zaloguje se na příslušné stránky a vyžádá si MAK klíč pomocí Volume Licensing Service Center. Alternativně lze získat klíče z příslušných stránek:
MSDN - https://msdn.microsoft.com/cs-cz/subscriptions/securedownloads/default(en-us).aspx, odkaz Product Keys
TechNet - https://technet.microsoft.com/cs-cz/subscriptions/securedownloads/default(en-us).aspx, odkaz Product Keys
Gold Certified Partner - https://partners.microsoft.com/Partnerprogram/VolumeLicenseKeys.aspx

2) SPLA, HVMS/HVS – nutné využít Microsoft Activation Center, což v případě České republiky znamená telefonát na 800 100 074, případně na 261197665. Je více než vhodné mít připravenou příslušnou smlouvu a ověřovací kódy.

Jaké jsou limity počtu MAK aktivací?

Myslím si, že limit aktivací se nerovná počtu licencí. Cílem je zabránit nekontrolovanému šíření a masivnímu použití náhodně uniknuvšího klíče. Matně si vzpomínám, že u SPLA jsem zahlédl limit počtu aktivací 1500.

U SPLA/HVMS(HVS) je to jednoduché – počet licencí se rovná počtu post-paid/pre-paid licencí.

U Gold Certified Partner a Certified Partner je počet licencí definován zde - https://partner.microsoft.com/global/program/programoverview/40036225. Velmi přehledně definuje počty licencí nejen na obecné úrovni (a to vše podrobně rozděleno na interní užití, vývojové a testovací licence, demo licence, výukové licence), ale také dle dosažených kompetencí.

Pro TechNet Plus platí, že software takto získaný lze použít pouze pro zkušebné a testovací účely a NESMÍ být použit v produkčním prostředí. Navíc platí, že TechNet Plus je určen vždy jen pro jednoho konkrétního uživatele, přičemž partneři mohou určit celkem maximálně tři technické kontakty, které mají přístup nejek k TechNetu, ale také k MSDN. Nikde jsem se však nedočetl počet aktivací v TechNetu – IMHO když jako jedinec testuji, tak můžu aktivovat pro zkušební a testovací účely každý týden a v souladu s podmínkami nemůže říct Microsoft ani popel.

Ale pozor! MAK klíče jsou u TechNetu použity pouze u minoritní části produktů (v podstatě pouze Visty a Windows Server 2008). U ostatních se nachází klíče STA, VL1, RTL a hlavně u posledně jmenovaného (RTL) bych téměř očekával ten limit deseti aktivací.

Zdá se mi, že TechNet a MSDN v poslední době hodně konvergují (alespoň co se rozhraní týče), takže výše zmíněné u TechNetu platí pro MSDN a naopak níže zmíněné pro MSDN platí i pro TechNet. Ostatně FAQ u obou programů jsou téměř totožné :)

U MSDN mám zafixováno, že bylo možné aktivovat maximálně 10 instalací s použitím jednoho a toho samého klíče. Dříve také bylo na MSDN stránkách vidět, kolikrát již byl ten který klíč použit a tudíž kolik aktivací ještě zbývá. Tato informace však nyní chybí, což je podivné, takže jsem začal hledat. Šalamounská odpověď se skrývá v Download and Product Key FAQ.

“Q: Can I determine how many activations are remaining for my keys, if activation is required?

A: No. When a Microsoft product requires activation (such as Windows Vista), the product keys provided with your subscription allow a limited number of activations. The product keys available through your subscription can have one or more activations per product key. Multiple Activation Keys for older products typically are 10 activation keys. As subscribers often have legitimate needs to install and reinstall software more often, we are working to increase activations available for keys, or to enable issuance of additional keys. Going forward we plan to continue to support this business need and increase the number of activations for subscribers, or enable multiple keys to be claimed.

IMPORTANT - If you use products that require activation, many allow up to 30 days usage without activating. If you re-image your computers more frequently than every 30 days, you may want to consider NOT activating them if you have that option based on the product you are installing.

If you deplete activations for a key, you may be able to claim additional keys for that product. Additional keys would have their own set of activations.

If you are unable to claim additional keys and you have depleted all activations on ALL keys claimed, you can request additional keys by contacting your local Customer Service Center (click the Support tab above). A Customer Service Representative will validate your request and will submit the request to have additional keys provisioned for you. The additional keys will be claimable from the site.”

Nyní je nadmíru jasné, kolik aktivací skrývá MSDN což? :)

Zobrazit komentáře