Upgrade na BlogEngine.NET 2.5

Včera jsem dokončil upgrade na poslední beta verzi BlogEngine.NET 2.5. Dnes byla tato verze označena jako finální 2.5.0.5 a vypuštěna do světa jak v podobě zdrojových kódů, tak ve formě předkompilované webové aplikace. Těsně před uzávěrkou jsem stihl vývojářskému týmu dodat aktualizaci českého překladu, stejně ale bohužel zbývá pár řetězců, které je nutné přepsat přímo v HTML stránkách.

Co je nového? Největší novinkou je podpora více blogů v rámci jedné instalace. To byl nejčastější požadavek uživatelů a využiji jej v brzké době i já. Další podstatnou novinkou je podpora technologie Razor templating. Dříve se využívaly ASP.NET Web Forms, následně základní zabudovaný engine v ASP.NET MVC a zhruba před rokem přišel tým Scotta Guthrieho s novým zobrazovacím nástrojem s kódovým označením Razor.

Po prvním přihlášení vás jako administrátora překvapí upravený Kontrolní panel (Dashboard), nová BE.NET Galerie, která umožní stažení nového tématu, rozšíření (extension) nebo widgetu (netuším, jak to přeložit). V novém panelu je pochopitelně správa blogů, správa témat a mne potěšila ještě nová verze WYSIWYG editoru tinyMCE v3.4.3.1.

new_blog

blog_tinyMCE

Implementace Razor technologie byla podmíněna upgradem na ASP.NET 4.0, tj. před instalací aktuální verze nezapomeňte prověřit, že na vašem serveru máte nainstalovaný .NET FW 4.0. Nová verze obsahuje též aktualizovaný, téměř  jQuery 1.5.2.

Opravena byla hromada dalších bugů, ty lze nalézt zde.  BlogEngine mne nezklamal, používám jej k plné spokojenosti už pátým rokem a ačkoliv nejsem žádným programátorem, bych jsem schopen si postupně přiohnout vše potřebné k obrazu svému – PrinterFriendly stránku, poděkování za první přidání komentáře, zbavení se html zakódovaných non-ASCII znaků v komentářích a v tinyMCE, implementace SecuritySwitch pro bezpečné přihlášení přes SSL. Ačkoliv používám klasické přednastavené XML úložiště, nemusel jsem dosud řešit žádný problém, naopak výhodou jsou snadné migrace, zálohování, opravy, kontroly atd.

Blog Bena Amady
Blog Ruslana Tura

Zobrazit komentáře