Oracle VM VirtualBox – tak můžu to používat nebo ne?

V poslední době se na mne obrátili hned dva známí, jak je to s VirtualBoxem a jeho nasazením na pracovní počítače. Jelikož VirtualBox na svém pracovním notebooku taky používám (hlavně kvůli tomu, že zvládá VHD i VMDK) a už jsem si to nepamatoval, tak jsem si šel osvěžit znalosti na http://www.virtualbox.org/wiki/VirtualBox_PUEL. Šílenost PUEL znamená Personal Use and Evaluation License.

Podstatný je §2 Grant of license, ve kterém se píše: “Personal Use requires that you use the Product on the same Host Computer where you installed it yourself and that no more than one client connect to that Host Computer at a time for the purpose of displaying Guest Computers remotely.”

Více rozvedeno je to pak ještě v Licensing: Frequently Asked Questionsv bodě 6. Hezky česky – i když si nainstaluji VirtualBox na pracovní počítač  a používám jej k pracovním účelům, jedná se pořád o Personal Use. Podstatné je, že VirtualBox si musím nainstalovat já sám.

Jakmile bych měl nainstalovat VirtualBox na jiné počítače zaměstnanců (ať už manuálně nebo pomocí jakéhokoliv distribučního nástroje), jedná se o komerční užití a tím pádem musím platit. Pokud by si ale každý z těchto zaměstnanců (pokud má práva lokálního admina) nainstaloval VirtualBox sám, je to zase pouze Personal Use.

Zobrazit komentáře