Nemožnost připojení k RDP

Dnes mne zaskočila při připojení k SBS 2011 následující hláška: “The task you are trying to do can't be completed because remote desktop services is currently busy. Please try again in a few minutes. Other
users should still be able to log on.” Standardní přihlášení nešlo, zabrala poté až varianta s /admin přepínačem v názvu volaného serveru.

Začal jsem se pídit po informacích, o co jde. Našel jsem tento záznam na Experts Exchange. Zde byl odkaz na KB2383928. V tomto článku jsou popsány závady v ovladači Win32k.sys, díky němuž může za určitých podmínek dojít k vyčerpání zdrojů, kdy server začne odmítat nové RDP spojení, což by docela odpovídalo chování serveru. Co je ale horší, při pokusu o restart může dle článku dojít k zablokování shutdown procesu. Údajně pak nezbývá nic jiného, že natvrdo server vypnout a zapnout (což může mít teda parádní efekt na konzistenci všech LDAP, DHCP, Exchange, SQL databází, konzistenci HW či SW RAID). Takže před restartem raději preventivně manuálně stopnu všechny podstatné služby, u nichž to lze a u kterých by mohlo dojít k nakopnutí dat, např. DHCP, Exchange, SQL.

Hotfix obsahuje soubory Win32k.sys z 20.8.2010 verze 6.1.7600.20785. Koukám, že aktuálně mám Win32k.sys verze 6.1.7600.16821. Když se podívám na nějaký server, který již obsahuje SP1, vidím verzi 6.1.7601.17622. Takže závěr je – když můžete, nainstalujte SP1. Když ne, zkuste si vyžádat tento hotfix. A před restartem zvažte manuální stopnutí služeb citlivých na nakopnutí dat.

Zobrazit komentáře