Moje blízké setkání s iPhone

Dlouho jsem váhal, jestli tento příspěvek napsat. Taktéž jsem dlouho neměl tak rozporuplné pocity z jednoho produktu. Zřejmě je to osudem většiny výrobků nesoucích logo nakousnutého jablka. Je to již nějaký pátek, co Apple licencoval od Microsoft Exchange Server ActiveSync a s příchodem Apple iPhone 3G jsem tudíž potřeboval otestovat a připravit návody pro připojení k Exchange serveru.

Co čert nechtěl, model 3G nebyl nikde v dosahu, tak jsem ukořistil aspoň starší model první generace a začal googlit, co s tím. No vlastně googlit, bombardoval jsem jednoho obětního beránka přes ICQ a nedal pokoj, dokud nevysvětlil, neposlal a tak. Předem upozorňuji, že níže zmíněné je nekompatibilní s pojmy “záruka”, “garance” a tak. Výsledkem je však zařízení, které poslouží přesně tomu, nač jej potřebuji – a absenci HW v podobě 3G a GPS oželím.

Stejně jako u jiných zařízení, i okolo iPhone vznikly skupiny zabývající se vylepšováním originálu. A tak jsou k dispozici nástroje pro ukuchtění upraveného firmware, rozšíření či úpravu OS o drobnosti, které výrobce neřeší/ještě nestihl. U původního OS iPhone bylo možné synchronizovat s Exchange pouze pomocí protokolů POP3 a IMAP4, takže žádná sláva. Synchronizace přes lokální připojení kabelem k Outlooku také v dnešní době nebudí nadšení. V momentě, kdy je však iPhone online (nebo “skoroonline”) synchronizovaný s poštovním serverem, jeho užitná hodnota podstatně stoupá a [rýp]blíží se konečně k Windows Mobile zařízením[/rýp].

Prvním krokem tak bylo stažení všeho potřebného:
http://winpwn.com/index.php/Main_Page
http://appldnld.apple.com.edgesuite.net/content.info.apple.com/iPhone/061-5246.20080818.2V0hO/iPhone1,1_2.0.2_5C1_Restore.ipsw
http://www.apfeltalk.de/forum/attachment.php?attachmentid=26954&d=1207236179
http://www.apple.com/itunes/download/

Následovalo ukuchtění Custom fw, to nemá cenu popisovat, odkaz zde, pouze pozor, v iTunes při volbě tlačítka Restore je potřeba držet na klávesnici SHIFT. Během této operace jsem se potkal s oblíbenou chybou “The iPhone "iPhone" could not be restored. An unknown error occurred (1601).”, nakonec pomohlo na iPhone opustit DFU, na notebooku odinstalovat všechny sr**ky od výrobce Apple, restartnout notebook, pročistit registry, Program Files, Documents and Settings a nainstalovat iTunes znovu, pak začít s WinPwn od začátku a tentokrát úspěšně.

Konfigurace Exchange ActiveSync byla naprosto bezproblémová a musím říct, snad míň problémová než nastavení Windows Mobile zařízení, to teda klobouk dolů. Nedokážu pochopit, proč u WM zařízení musím zadávat pre-windows 2000 login name (samAccountName), zatímco iPhone v pohodě stráví UPN login. Když už jsem u té chvály, prohlížeč Safari je výborný, práce s multimédii parádní, pohybové čidlo skvělý, displej výborný. Ale pořád jej čistit, když po něm člověk pořád matlá prstem, to je už zase pruda.

IMG_0001 IMG_0002

Teď ale zpátky na zem. Zařekl jsem se, na den zahodil svůj komunikátor HTC TyTN s WM 6.1 a řekl jsem si, že den vydržím s iPhone. A tady to už začalo skřípat. Zatímco na hraní je iPhone výborný, k práci to, jabkáři nezlobte se, není. Nechápu, kdo může být takový masochista, aby si iPhone koupil. Používám to chvíli a nejraději bych to zašlapal do země. Napsání SMS či dokonce delšího e-mailu je utrpení. Kdo si jednou zvykl na hardwarovou klávesnici, nepochopí, jak může takto triviální úkon trvat tak strašně dlouho. iPhone ve verzi FW 2.0.2 by mělo být zakázáno dovážet a prodávat v Čechách, jedině snad, že by jej tady rozdávali a ještě lidem platili. Chybějící podpora czech regional settings se dá oželet, horší je to už ale s klávesnicí a ne-podporou českých znaků. Katastrofální je nemožnost vypnout anglickou T9, napsat tak ceskou (bez hackucarek) SMS či e-mail je nadlidský úkon. Obrovskou nevýhodou je absence běhu aplikací v pozadí (ne nadarmo jsem si vzpomněl na srovnání PC s DOSem a Amigu s preemptivním multitaskingem). Používat třeba ICQ v podobě IM+, to je o nervy. Bohužel to není všechno. Práce s kontakty, kalendářem – utrpení. Nesynchronizují se úkoly z Exchange serveru. Zajímavé je, že v default nastavení zabere hlavička mailu (od koho, komu, kdy, předmět) polovinu obrazovky.

iPhone se veze na obrovské módní vlně, ale zajímalo by mne, kolik chtivých majitelů bude nadšeno po pár dnech/týdnech používání. Jak jsem již napsal, na hraní (multimédia) je to výborný, pro práci bída. Pokud nechce nový majitel ztratit záruku, nezbývá mu než se modlit, aby Apple brzy uvolnil nový firmware, který vezme na milost náš jazyk. Jsem docela znechucen z iTunes, připomíná mi to balík, který se snaží obsáhnout vše. Jak podotkl kolega, jakmile někam nainstaloval iTunes či QuickTime, brzy se ten konkrétní počítač začal rozkládat.

Naštěstí jsem se nemusel starat o záruku, tak jsem vyzkoušel i pár prográmků z šedých zákoutí Internetu. Nejvíce mne točila ta T9. Nejdříve jsem ji vyřešil pomocí Cydia store, Bossprefs a CToggle BossPrefs Addon, v nich vypnul Auto Correct, reboot a otravný slovník byl pryč. Teprve pak jsem našel počin česko/slovenské grupy, která vytvořila nejen neoficiální překlad, klávesnici, ale také vypnutí autokorekce při psaní. Zamrzí pouze pár chyb v rozložení písmen s diakritikou, které se nacházejí na jiné klávese – Ť na z, Ď na s, Ř na e. Nebádal jsem nad tím moc, možná je to dané technickými omezeními. Když si vzpomenu na PocketCM se skinovatelným vzhledem, no ale to už zase chci srovnávat nesrovnatelné.

Záměrně zcela bez komentáře ponechávám tento odkaz a tenhle už tuplem.

iPhone si musí koupit asi jen svérázní lidé. Tak svérázní, že vzápětí zažalují Apple, že těch iPhonů prodal moc http://www.iphonebuzz.com/apple-sold-too-many-iphone-3gs-being-sued-034593.php :) Škoda, že nejsme v Americe. Asi bych se začal soudit se Škodovkou, že prodala moc svých výrobků a kvůli nim je Praha tak zacpaná :)

Myslím si, že iPhone čeká ještě dlouhá cesta k dokonalosti, první zařízení s WM byla taktéž příšerná. Nedoprovázela je však taková mánie, která může být stejně tak rychle vystřídána hořkým zklamáním.

Český návod pro iPhone/iPhone 3G – zde.

Doplnění 23.9.2008
Vím, že to bude jízlivé, ale když jsem uviděl tenhle obrázek, rozchechtal jsem se :)

Doplnění 20.10.2008
Dnes mi Martin Pavlis poslal odkaz na zajímavou recenzi, kterou tak poněkud vyvážím předchozí vtípek - Nastavení a používání iPhone ve firemním prostředí (ExAS).

Zobrazit komentáře