Migrace BlogEngine.NET komentářů do Disqus

V rámci původního blogu jsem měl i pár komentářů. Říkal jsem si, co by to bylo za migraci, kdybych se na komentáře vybodl a zahodil je. Od verze 5 Ghost nabízí podporu komentářů, ale je "divná". Vyžaduje povinnou registraci všech, kteří chtějí přispět komentářem, navíc jsem nenašel žádný nástroj pro migraci z BE.NET. Říkal jsem si, že nutit případné čtenáře k registraci na mém blogu, je nesmysl.

Rozhodl jsem se, že dám šanci specializovanému Disqus. Vše to ulehčil fakt, že téma Attila nabízí integrovanou podporu pro Disqus. Stačí v admin části v Settings, Design v levém sloupečku Site design rozbalit položku Post a do pole Disqus shortname vložit registrační jméno z Disqus webu.

Attila téma a integrovaná podpora Disqus

Tj. na webu https://disqus.com/ jsem klepl na modrobílé tlačítko "Get Started" a následně na tlačítko "I want to install Disqus on my site". Zaregistroval jsem se, vyplnil potřebné formuláře, ověřil e-mail adresu atd. Prošel jsem komplet nastavení a upravil ta, která jsou dostupná pod neplacenou verzí. Např. jsem vypnul podporu Reactions, Recommendations, Email Subscriptions, vypnul Tracking a Affiliate links, povolil Ads pouze nad komentáři, zkontroloval nastavení Moderation (např. zapnul povinné schválení komentáře, pokud obsahuje link).

A tím je integrace Disqus komentářů na mém blogu hotova. Zbývá migrace původních komentářů. Opět mne zachránil článek Briana Peeka. Současný autor Blogifier rxtur na konci roku 2016 napsal konverzní utilitku, která přeloží BlogML.xml soubor na importní soubor pro WordPress (obsahující příspěvky i komentáře). Tento soubor umí Disqus zpracovat. Nechtěl jsem se zdržovat kompilováním, proto jsem opět stáhnul již zkompilovanou verzi, použil upravený BlogML.xml z předchozí migrace příspěvků a spustil jsem:

BlogML2WP.exe BlogML.xml https://dolezel.net/

Výstupem byl soubor BlogML.Output.xml. Tento soubor bylo zapotřebí opět otevřív v Notepad++, zvolit podporu regulárních výrazů ve vyhledávání a provést pár náhrad:

Najít Zaměnit Důvod
https://dolezel.net/post/20(\d{2}/){3} https://dolezel.net/ Změna URL příspěvků
https://dolezel.net/pages/ https://dolezel.net/ Změna URL stránek

Tím je vše připraveno k finálnímu importu do Disqus. Na webu jsem chvilku hledal, kam se importní funkce schovala, ale našel jsem.

V horním navigačním menu je třeba zvolit Moderation. Následně v levém sloupci pod Tools je položka Import.

A pak už stačí jen na stránce popojet dolů, zvolit záložku Wordpress a vedle "Upload WXR" zvolit "Choose File", vybrat BlogML.Output.xml a stisknout "Upload and import".

Import byl bleskový. Následně jsem pod Tools šel do Migration Tools.

Posunul jsem se na stránce trochu dolů a stisknul "Start Crawler".

Disqus začal chroustat. Po chvíli jsem šel na příspěvek na mém blogu, kde vím, že byl komentář, zvolil ve spodní části tlačítko "Zobrazit komentáře" a ejhle, komentář je na světě :)

Po stisknutí tlačítka "Zobrazit komentáře":

Paráda, migrace komentářů dokončena, navíc Disqus to má fakt docela vychytané. Uvidíme, jestli časem začne do toho kódu cpát i reklamu. Označil jsem blog jako nekomerční, s minimální návštěvností, tak snad dají pokoj.

Zobrazit komentáře