Jaké jsou varianty licencí Windows 7 pro domácí PC?

Původně jsem níže uvedené posílal pouze e-mailem jednomu kamarádovi, který chtěl zvolit správný způsob nabytí Windows 7 a já provedl na internetu pár rešerší. Pak jsem určité fragmenty přeposlal i do WIN-NT konference, kde se řešil identický případ. Tak jsem si řekl, že by nakonec stálo za to šoupnout tento text i na blog – dříve či později se mne někdo dotáže znovu, tak to aspoň nebudu muset dlouho hledat.

Níže uvedené ceny jsou hodně, hodně orientační, vypsané z nejmenovaného e-shopu někdy na konci roku 2009.

OEM Windows 7 Home Premium CZ x64
1.999 Kč bez DPH

OEM Windows 7 Ultimate CZ x64
3.360 Kč bez DPH

Windows 7 Home Premium x64 CZ, FPP plná verze
3.699 Kč bez DPH

Windows 7 Ultimate x64 CZ, FPP plná verze
5.989 Kč bez DPH

Poznámka pro FPP
Software balený v krabici je určen pouze pro koncový prodej zákazníkům, kteří pořizují jen jednu či dvě licence. V kompletním balení produktů naleznete licenční smlouvu (EULA), instalační média s produktovým klíčem (balení neobsahuje COA štítek). Velkými výhodami tohoto balíčku je pak možnost využívat licenci neomezeně (v případě výměny hardwaru nebo poškození počítače můžete kdykoli krabicový software odinstalovat a nainstalovat na jiný počítač) a v neposlední řadě zajištění technické podpory ze strany společnosti Microsoft prostřednictvím zákaznického centra.

Poznámka pro OEM
Tato OEM licence je určena pro "Sestavovatele systémů" a po instalaci se stává součástí počítače, přičemž nemůže být převedena na jiný počítač. V případě nákupu musíte splňovat podmínky programu Microsoft OEM System Builder, která je vytištěna na obalu produktu. Tyto podmínky přijímáte otevřením balení. Produkt dále můžete zakoupit společně s novým počítačem nebo s následujícími komponentami, které tvoří funkční počítač (základní deska, procesor, operační paměť, pevný disk a skříň počítače včetně zdroje napájení). OEM produkt a počítač nebo komponenty musí být uvedeny na společném nákupním dokladu.

Poznámka pro GGK
Takzvaný GGK (Get Genuine Kit, u nás spíše známější pod názvem (do)legalizační licence) bude pro Windows 7 dostupný od konce února 2010 http://www.microsoft.com/cze/windows/legalizace/ggk/default.mspx
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/185035-microsoft-bude-k-windows-7-nabizet-specialni-legalizacni-balicky.html
http://pcworld.cz/software/windows-7-rozhovor-s-microsoftem-na-tema-licenci-8190

Pro zákazníky, kteří budou chtít zakoupit legalizační licenci systému Windows 7 pro domácí použití nebo pro méně než 5 počítačů, je určena sada Get Genuine Kit. Ta bude dostupná od února 2010. I v tomto případě je cena vyšší než OEM licence systému Windows 7.

Poznámka pro GGOK
Další možností, jak získat licenci systému Windows 7 pro legalizační účely, je tzv. Get Genuine Online Kit. Ten je určen pro zákazníky, kteří neprošli ověřením pravosti systému Windows. V případě vyhodnocení systému jako nelegálního je zákazníkovi nabídnuta možnost zakoupit on-line licenci systému Windows 7. V tomto případě je zapotřebí uhradit licenci platební kartou přes internet. Zákazníkovi následně přijde legalizační sada, včetně médií a produktového klíče.

Poznámka k OEM upgrade na FPP
Otázka: Modelová situace - uživatel má notebook s OEM licencí Microsoft Windows Vista Home Premium. Pokud si koupí Upgrade na Microsoft Windows 7 Home Premium, týká se nastalá licence opět pouze tohoto konkrétního počítače nebo lze po vypršení životnosti přenést licenci Windows 7 na jiný, např. nový počítač? Co se stane v případě výše popisovaném, pokud se změní hardware v/mimo záruční lhůtu onoho počítače?

Lukáš Křovák: Ano, krabicovou upgrade licenci je možné přenést na jiný počítač, který má opět vhodnou podkladovou licenci (Windows XP nebo Windows Vista), za předpokladu jejího odinstalování z předchozího počítače. V případě výměny HW komponent u počítače pokrytého krabicovou upgrade licencí je možné provést reaktivaci s novými komponentami.

Windows 7 Ultimate x64 CZ, upgrade FPP
5689 bez DPH

Problém je, že sleva oproti plné verzi činila v době zjišťování pouhé 300 Kč, což poněkud eliminuje zdánlivou výhodnost této operace.

A teď kterou edici vybrat?
http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/products/compare

Z toho, co jsem zatím měl možnost zkoušet, tak v domácnostech zpravidla úplně stačí verze Home Premium. Ta je primárně orientovaná na instalace, které nepotřebují připojení k doméně, nevyžadují šifrování Bitlocker a další firemní fíčury.

Zobrazit komentáře