Jak uklidit rychle systémový disk?

Na domácím počítači, na němž jsem postupně upgradoval Windows 2008 Server různými beta verzemi R2 až po finální R2, v kořenovém adresáři disku C: vidím adresáře $INPLACE.~TR a $WINDOWS.~Q. To samé na notebooku s Windows 7, kde jsem zase pro změnu upgradoval na RTM z různých bet a RC. Tyto adresáře lze po pár měsících od upgradu prohlásit definitivně za nepotřebné (neboť nějakou kravinu bude člověk potřebovat až teprve poté, co tyto adresáře smaže, přičemž je lhostejné, kdy k tomu dojde).

Zjistil jsem, že nejsnazším způsobem je spuštění nástroje Disk Cleanup, který jsem popravdě dosud nikdy nepoužil. Nachází se v Accessories, System Tools. Ale pozor, na Windows 2008 Serveru R2 pouze v případě, kdy je na něm nainstalována fíčura Desktop Experience. Tohle na produkčních serverech nikdy instalovat nebudu (s výjimkou Terminal serverů samozřejmě), nicméně doma na “W2008 super-workstation” to nainstalované mám.

DiskCleanup1

Vyberu si disk, odbouchnu OK, proběhne analýza, která nabídne smetí bezpečné ke smazání. Problém je, že položka, která by představovala ty dva zmíněné adresáře, nikde.

DiskCleanup2

Po chvilce váhání jsem klepnul na tlačítko Clean up system files. Následuje překvapivě opět výběr disku, který chci uklidit, znovu analýza a objeví se okno podobné tomu výše uvedenému. Rozdíly tady však jsou. Jednak přibyla záložka More Options, ale hlavně se objeví nové položky ke smazání. Mezi nimi též Files discarded by Windows upgrade, což jsou přesně ty dva adresáře, kterých se chci zbavit.

DiskCleanup3

Pokud je nedostatek místa velkým problémem (třeba kvůli nasazení SSD disku), lze zvážit zaškrtnutí poslední položky – Windows Upgrade log files, která, alespoň v mém případě měla jen o 200 MB menší objem než soubory z předchozí instalace. V případě problémů s instalacemi, kdy je nutný “trablšůting”, pak ale tyto logy mohou scházet. Takže je to opravdu na zvážení.

Zobrazit komentáře