Jak identifikovat na SBS2003 úroveň Exchange Service Pack?

Dnes mi dorazil poštou z kontaktní stránky blogu zajímavý dotaz – jak poznat, jaký Service Pack pro Exchange Server 2003 je nainstalován na Small Business Serveru 2003? Krátká odpověď je snadná – jako na normálním Exchange serveru, protože Exchange v SBS je identický. To bych ale tazateli moc nepomohl, takže tady je ještě jedna, delší odpověď. Po pravdě, mně se to hodí taky, protože na uvedené postupy vždycky zapomenu.

Postup 1:
Pomocí Exchange System Manageru. Je třeba rozbalit Exchange organizaci, [Administrative Groups, First Administrative Group,] Servers, název serveru. Následně pravé tlačítko, Properties a ejhle, na záložce General se nachází verze, build a uvedení úrovně Service Packu. Názvy skupiny v hranatých závorkách jsou uvedeny kvůli tomu, že se jedná o volitelnou cestu, záleží totiž na nastaveních zobrazování Administrativních skupin.

image

Postup 2:
Pokud není administrátorem pozměněn SMTP banner, tak lze verzi Service packu poznat i pomocí
telnet IP_nebo_FQDN 25

Příklad pak může vypadat takto:
telnet exchange.server.cz
220 exchange.server.cz Microsoft ESMTP MAIL Service, Version: 6.0.3790.3959 ready at  Wed, 24 Sep 2008 21:07:20 +0200

Problém je v tom, že člověk musí mít k ruce dekódovací tabulku. A jako na potvoru tu stránku teď nemůžu najít – takže ji doplním později. Akorát pozor, SMTP může být spuštěno i na Windows Serveru, takže je u tohoto postupu lepší zkontrolovat ještě telnet na POP3 či IMAP4.

Zobrazit komentáře