Exchange Server – rozdíly Standard a Enterprise

Dnes se ke mně dostal dotaz z firmy, kde v současnosti používají Exchange Server 2003 Standard Edition a pomalu ale jistě se blíží limitu 75 GB v mailbox store. Otázka zní, co dál. Nebádal jsem, jak došli k tomu číslu blížícímu se 75 GB – myslím si však, že tam rezervy ještě jsou – online defragmentace se pouští automaticky, nicméně oflfine nikoliv, takže je možná spletla velikost fyzických souborů EDB a STM. Nicméně zpět k tomu porovnání.

Exchange 2003 – porovnání přímo ze support Microsoftu - http://support.microsoft.com/kb/822440. Ve zkratce Standard edice:

- 1x storage group, 1x mailbox store a 1x public folder store v této storage group, které jsou přístupné přes MAPI (Outlook klienti) a OWA

- až 4x další public folder stores, které ale mohou být přístupné pouze programově (čti je to k ničemu)

- max. velikost databáze (mailbox, public) činí 75 GB, pokud je nainstalován SP2 a učiněny příslušné záznamy v registru, jinak pouze 16 GB

- není podporován Exchange clustering, není zahrnut X.400 konektor

Enterprise edice přináší podporu clusteringu, X.400, přináší možnost až 4 Storage groups na jednom serveru, přičemž v každé skupině může být až 5 databází. Není také stanoven limit velikosti databáze, resp. je teoretický limit 16 TB, což je nesmyslné už kvůli zálohování a případné obnově v katastrofickém scénáři (doporučení MS konzultantů bylo “nevyrábět” databáze větší 100 GB).

U Exchange 2007 je ale vše jinak. Zůstávají sice edice Standard a Enterprise, ale obě jsou výhradně v x64 (nepočítám testovací x86 build), přičemž parametry jednotlivých edicí jsou následující - http://www.microsoft.com/exchange/evaluation/editions.mspx.

Exchange 2007 Standard Edition může mít až 5 storage groups, na jednom serveru může být max. 5 databází, které mohou mít max. limit 16 TB každá. Těch 5 databází mohu mít v jedné, ale také až v pěti Storage Groups. Není podporován Single Copy cluster, není podporována Cluster Continuous replikace. Je podporována Local Continuous replikace a Standby Continuous replikace.

Exchange 2007 Enterprise Edition podporuje až 50 storage groups, přičemž na serveru může být max. 50 databází. Jedna Storage Group však může obsahovat max. 5 databází. Tj. můžu mít 50x SG s jednou DB, anebo 10x SG s pěti DB. Jsou podporovány všechny 4 typy vysoké dostupnosti (cluster, replikace).

Z pohledu CAL dochází ve verzi 2007 také ke změnám, prezentace k licencování je třeba zde, asi nejpodstatnější informace je, že Outlook klient již není v ceně Exchange CAL a musí se tak kupovat zvlášť.

Zobrazit komentáře