Exchange 2010 Autodiscovery a Outlook Anywhere vs. MAPI
V předchozím článku jsem se zabýval vzájemných ověřením (Mutual Authentication) mezi Exchange serverem a Outlookem. Když jsem se pídil po dostupných informacích, narazil jsem na příkazy ovlivňující nastavení preferencí chování Outlook na rychlých a pomalých sítích.
Standardním nastavením je tato kombinace:
Nezaškrtnuté – V rychlých sítích nejprve připojit pomocí protokolu HTTP, pak pomocí protokolu TCP/IP (neboli na rychlých sítích nezkoušet Outlook Anywhere, rovnou se připojit přes MAPI)
Zaškrtnuté – V pomalých sítích nejprve připojit pomocí protokolu HTTP, pak pomocí protokolu TCP/IP (neboli na pomalých sítích nejdříve zkusit Outlook Anywhere, teprve pak MAPI)
Prvně vyvstane na mysli otázka – co je to rychlá a pomalá síť? Je to už hodně “obsolete”. Outlook se zeptá operačního systému, jakou rychlost má používané síťové rozhraní. Pokud je rychlost vyšší než 128 kbps, jde o rychlé připojení, v opačném případě o pomalé
U Exchange 2010 má tedy smysl se ptát – chci, aby se uživatelé připojovali pomocí Outlook Anywhere nebo MAPI? Jedná se o poslední verzi Exchange, ve které se musí člověk takto ptát, protože Exchange 2013 už nic jako MAPI nezná – tj. Outlook Anywhere je povinný. Pokud se uživatelé připojují z domácích počítačů, přes VPN atd., nemá smysl, aby Outlook zkoušel MAPI – je zpravidla zakázáno, protože využívá RPC dynamické porty.
Pokud bych chtěl Outlook Anywhere nastavit jako výchozí, budu muset nakonfigurovat OutlookProvider. Dle dokumentace docílím automatického zaškrtnutí “rychlých sítí” tímto příkazem:
Set-OutlookProvider EXPR -OutlookProviderFlags:ServerExclusiveConnect
Ke standardnímu nastavení se mohu vrátit pomocí:
Set-OutlookProvider EXPR -OutlookProviderFlags:None
Z výše uvedeného je patrné, že i Microsoft již nad pomalými sítěmi zlomil hůl a ačkoliv jsou k dispozici dva checkboxy, tak existují pouze dva parametry – ServerExclusiveConnect a None. Nic dalšího. Tj. možnost odškrtnout nějakým parametrem i “pomalá” připojení, neexistuje. Nicméně z vysvětlení toho, co to vlastně znamená, vyplývá, že vůbec o nic nejde.
Jak jsem dohledal zde, po každé změně OutlookProvidera je třeba restartnout web server:
net stop w3svc
net start w3svc
Doporučuji každému vynutit si ServerExclusiveConnect, protože se tím usnadní případná migrace na Exchange 2013 – hutný, podrobný popis je zde.
Další zdroje:
http://www.applepie.se/exchange-autodiscover-and-exchange-proxy-settings