DVB-T, kanály, frekvence

Včera mne mohl čert vzít, když jsem po automatickém naladění zjistil, že LCD TV Samsung využívá ne čísla kanálů, ale frekvenci v MHz. A jelikož třeba Multiplex 2 mi to našlo celkem 4x, chtěl jsem programy z nejsilnějšího vysílače (Cukrák) zařadit mezi Oblíbené a ostatní smazat či odsunout kamsi dolů. Metodou pokus – omyl by to bylo pěkně na dlouho.

Nejlepší aktualizovaný seznam vysílačů, kanálů a polarizace jsem našel na stránkách ČRa:
Multiplex 1
Multiplex 2
Multiplex 3

Zde uvedené jsou pouze čísla kanálů, pro převod na frekvenci jsem využil této tabulky (nebo v libivější podobě zde). Jelikož tato tabulka může kdykoliv zhynout, poznamenávám si pro mne nejzajímavější vysílače, které chytám.

MULTIPLEX 1 – provozovatel: Česká televize, programy: ČT1, ČT2, ČT4 SPORT, ČT24, ČRo1-Radiožurnál, ČRo2-Praha, ČRo3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-dur, Rádio Česko, ČRo4-Rádio Wave
Cukrák 53H, frekvence 730 MHz

MULTIPLEX 2 – provozovatel: České Radiokomunikace, programy: 2 programy TV Nova, 2 programy TV Prima, TV Barrandov
Cukrák 41H, frekvence 634 MHz
Plzeň 48H, frekvence 690 MHz
Ústí 58H, frekvence 770 MHz
Klínovec 66H, frekvence 834 MHz

Je to docela fascinující, ale na obyčejné polské síto s odstraněným zesilovačem a novým synchronizačním členem chytám signál multiplexu 2 ze 4 různých vysílačů. Uvidíme, jaké to bude se sílou a kvalitou signálu ve zhoršených klimatických podmínkách.

MULTIPLEX 3 – provozovatel: CDG
Cukrák 59H, frekvence 778 MhZ

Zbývá Multiplex 4 od O2, jenž vysílá experimentálně v HD s MPEG4:
Olšanská 64H, 818 MHz

A ještě citace maníka, který měl problém se zvukem na Nova HD:
“Tak svuj problem s vypadavajicim zvukem u TV Samsung LE37B650 na Nova HD jsem vyresil prenastavenim Audio kodeku v menu. Defaultne je nastavena volba, ktera neni vhodna, po volbe MPEG audio se vse vyresilo na obou TV, kde jsem stejny problem pozoroval.”

Zobrazit komentáře