dolezel.net

Co není v hlavě, je v blogu...

Dodatečná změna SATA módu z IDE compatible na AHCI

Nové počítače mají zpravidla v BIOSu nastaven SATA režim na IDE kompatibilní režim. Pokud si toho administrátor nevšiml před započetím instalace Windows XP, čekalo ho pak následně velmi nemilé překvapení – po změně v BIOSu již WXP nenaběhly a ačkoliv existovaly a existují hodně nestandardní postupy, jak AHCI ovladač do WXP dostat po instalaci, v drtivé většině případů to končilo potupnou reinstalací.

Jinak je tomu naštěstí ve Windows Vista a Windows 7 (přičemž předpokládám, že zcela identické je to i ve Windows Serveru 2008 včetně R2). Tyto operační systémy totiž mají AHCI ovladač naštěstí již v sobě. Kvůli optimalizaci rychlosti startu je však ovladač MSAHCI zakázán. Jediné, co je potřeba před přepnutím v BIOSu udělat, je změna následujícího klíče v registru:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
- zde je REG_DWORD nazvaný Start, jenž má hodnotu 3
- změňte jeho hodnotu na 0
- restartněte počítač, skočte do BIOSu
- přepněte SATA režim na AHCI
- nastartujte do Windows Vista/7

A je hotovo. Po startu OS nalezne nový hardware a upraví si příslušným způsobem konfiguraci.

sata_ahci

Pro tisk

Komentáře (2) -

 • Roman Doležal

  09.11.2009 17:38:07 |

  Dobry den,

  velmi bych ocenil, pokud by jste rozdil v obou modech pristupu na HDD.

  Dekuji..

  • radek

   11.11.2009 18:30:39 |

   Nebudu si tady hrát na všeználka, definicí je na netu všude hafo. SATA rozhraní lze v BIOSu nastavit jako IDE compatible či AHCI (a většinou ještě jako nějaký jednoduchý RAID 0/1/5). Nastavení SATA na AHCI používám v možná naivní představě, že využiji (marketingově řádně propranou) technologii NCQ, ale hlavně umožním odpojování disků za chodu - při zálohování jsem teď na svém domácím počítači skončil s primitivním šuplíkem na holý disk, který se prostě vysune/zasune.
   Na netu je hromada diskuzí, zdali AHCI ano či ne, objevují se různá měření, že při zapnutí AHCI se výkon disku paradoxně zpomalí. Já bych však viděl hlavní problém v tom, že všechny Windows systémy mají ovladače IDE v sobě, kdežto u WXP je nutné SATA AHCI ovladače podsouvat při instalaci přes F6.

Komentáře jsou uzavřeny