Datová schránka
Podlehl jsem a před pár minutami si zřídil datovou schránku (DS) PFO. Za 3 měsíce by mi byla zřízena automaticky ze zákona, tak jsem si řekl, že je lepší se s ní naučit žít včas předem.
Vzhledem k několika možnostem přihlášení k Identitě občana bylo zřízení DS hračkou. Připojil jsem se oklikou pomocí Mobilního klíče k Identitě občana, pak jsem musel znovu kliknout na přihlášení na https://www.mojedatovaschranka.cz/ a poté byla schránka bez problémů založena. Hned na první stránce jsem odškrtl automaticky zaškrtnutou volbu "Aktivace datového trezoru na zkoušku". Ceník Datového trezoru je totiž pro fyzickou osobu zcela mimo mísu.
Jako první jsem si v Nastavení, Možnosti přihlášení přidal volbu "Přihlášení mobilním klíčem" a spároval DS s aplikací na iPhonu. To mi umožnilo též aktivovat "Notifikace na Mobilní klíč", což považuji za nejbezpečnější způsob notifikace došlé zprávy. Následně jsem si ještě aktivoval "Notifikace e-mailem" s volbou "Základní obsah".
Nastavení možnosti přihlášení vypadá takto - mělo by se jednat o nejbezpečnější kombinaci.
Pročítal jsem si nápovědu a do očí mne praštilo slovo "exspirace". A to natolik, že jsem začal na Internetu hledat, co je češtinářsky správně - k mému mírnému úžasu je správně oboje - expirace i exspirace.
DS má několik nepříjemných vlastností, jednou z nich je, že zprávy po 90-ti dnech zmizí. Jak už jsem se zmínil výše, používání Datového trezoru je cenově nesmyslné. Proto jsem si nainstaloval Datovku od CZ.NIC. Jako volbu přihlášení jsem zvolil Mobilní klíč a pak jsem se zarazil u formulářového pole Kód.
Aha, ono v nastavení přihlášení pomocí Mobilního klíče u DS vlastně ještě něco bylo! Takže zpět do DS. A vskutku.
Logicky sem již snímek obrazovky dávat nebudu, nicméně po stisknutí tlačítka se objevilo Přihlašovací jméno (pravda, čekal jsem jiné) a Komunikační kód.
Oba údaje jsem zadal do Datovky do okna "Vytvořit nový účet" (viz výše), dal OK. Briskně mi na telefon dorazila výzva v Mobilním klíči eG k potvrzení přihlášení. V Datovce jsem pak dal "Synchronizovat účty" a vidím všechny došlé datové zprávy.
V Datovce mne překvapila v menu Nástroje volba Zkontrolovat expirace časových razítek.
Důležitá je volba "Zkontrolovat expiraci časových razítek u ZFO souborů ve vybraném adresáři". To totiž znamená, že si můžu uložit došlou zprávu do .ZFO a když mi Datovka zahlásí, že se blíží expirace časového razítka, tak lze .ZFO soubor nahrát do Datové schránky volbou "Otevřít .ZFO".
Na webové stránce se pak dozvíte:
Možnost "prodloužit platnost pečeti správce na tomto souboru" není nic jiného než "přerazítkování" časového razítka, tj. prodloužení digitální platnosti zprávy. Nebyla by to Česká pošta, kdyby časovému razítku neříkala "Podací razítko". Takto vypadá toto razítko u automaticky vygenerované zprávy, která mi byla doručena.
To znamená, že do 18. října 2027 je zpráva platná. Automaticky mi sice po 90-ti dnech zmizí z DS, ale vzhledem k Datovce ji mám synchronizovanou lokálně v databázi Datovky.
Pokud bych chtěl časové razítko prodloužit, můžu tak učinit kdykoliv do onoho 18. 10. 2027 tak, že zprávu z Datovky uložím do .ZFO a toto .ZFO pak nahraju do DS (viz výše). Zkusil jsem to rovnou a přesně dle popisu jsem se dozvěděl, že zpráva je autentická, nicméně ji nemůžu "přerazítkovat", protože neuplynulo 24 hodin od posledního "orazítkování".
Odolával jsem roky, myslím si, že to bylo dobře. Za tu dobu se vyvinul jak systém DS, tak vznikly pomocné prográmky Datovka nebo Mobilní datovka pro iOS nebo Android. Neočekávám, že těch důležitých zpráv, které bude nutné přerazítkovávat, bude tolik, takže by mělo být zvládnutelné.