dolezel.net

Co není v hlavě, je v blogu...

Proč a pro koho?

Proč?

Už dlouho dobu jsem si kladl otázku, jak nejlépe uchovávat informace. Informace nalezené na webu, získané ze školení, přednášek, knih, článků, zkoušek. Informace pocházející z každodenní práce s počítačem, jak doma, tak v zaměstnání. To vše se do hlavy prostě nevejde a tudíž je záhodno něco potenciálně důležitého někam zapsat.

Hledané datové úložiště by mělo splňovat nároky na snadnou dostupnost odevšud, přitom však komfortnost zápisu. Zavrhl jsem různé replikace dokumentů, které stejně dříve či později vyústí v kolaps synchronizačního algoritmu a totální chaos v dokumentech. Tím bylo dáno, že se musí jednat o internetovou aplikaci. Použití CVS (konkrétně Subversion) by bylo dobré, člověk se však těžko nutí do dodržování pravidel práce s ním, navíc Subversion pro bezpečný přístup vyžaduje modSSL spuštěný v Apache a tuhle kombinaci na svém serveru nemusím.

Finální řešení by mělo umožňovat prohledávání materiálu, fulltextová podpora by byla výhodou. Vzhledem k tomu, že pracuji s Microsoft produkty, preferuji aplikace běžící na ASP či ASPX, rezervovaně se stavím k čemukoliv v PHP. WIKI by byla dobrá, ale zatím jsem nic rozumného, freeware, běžícího na .NET a v ideálním případě podporujícím WYSIWYG editor, nenašel.

Suma sumárum, jako nejlepší řešení mi nakonec vyšel blog. Po vyzkoušení těch nejznámějších jsem si vybral BlogEngine.NET (http://www.dotnetblogengine.net/) a strávil několik večerů drobnými úpravami. Výsledkem je velmi jednoduchý, přitom však mocný nástroj, který v kombinaci s Windows LiveWriter nemá chybu.

Pro koho?

Odpověď je jednoduchá - tenhle blog je primárně pro mne. Není mým cílem chrlit na něj jeden článek za druhým, není cílem sledovat návštěvnost a dělat vylomeniny pro její zvyšení. Když budu mít co napsat (a čas pochopitelně), napíšu, když ne...

Člověk se občas potká s nějakým problémem, který není příliš známý a tudíž není snadno dohledatelný na Internetu, potýká se s ním několik hodin či dnů a po jeho vyřešení si oddychne a řekne si: "Uf, to byla hnusárna, tohle si budu pamatovat až do smrti." Chyba, za pár měsíců když nedej bože se ten problém objeví znovu, si marně láme hlavu, jak to minule vyřešil.

Třeba těmto marně ztraceným hodinám zabrání tyto stránky, neboť "co není v hlavě, je v blogu..."