dolezel.net

Co není v hlavě, je v blogu...

TOP 20 služeb s dočasnou e-mail schránkou

Znáte to, potřebujete něco stáhnout a poskytovatel vyžaduje zadání e-mailu. Jsou situace, kdy mu zrovna moc nedůvěřuji, takže mu rozhodně nebudu dávat svoje e-mail adresy. V takovém případě příjde vhod služba dočasné e-mail adresy, která funguje pár minut, dostanu zprávu, kterou potřebuji a pak sbohem a šáteček.

Ideální služba by neměla vyžadovat žádnou registraci, měla by pochopitelně disponovat webovým rozhraním. Pro náročnější by pak mohla poskytovat přesměrování pošty, přístup jinými protokoly, aliasy. Prozatím jsem vždy využíval 10MinuteMail, který nabízí i českou lokalizaci, nicméně obdobných služeb je samozřejmě víc – zde je seznam dvaceti z nich.

Vypalovací softy spustitelné bez Run As Administrator

Tohle jsem už několikrát našel, pak zase zapomněl, tak si to tentokrát raději hned napíšu. Standardně jsou Windows 7 zabezpečeny tak, aby práce se SPTI (SCSI Pass Through Interface) byla umožněna pouze administrátorům. Některé softy umožňuji toto nastavení změnit rovnou během instalace, některé ne a pak je pouze na adminovi, aby to nastavil v lokální bezpečnostní politice. Takže pokud nechci být pruzen UAC při spouštění třeba ImgBurn či InfraRecorder, postačí v Local Security Policy ve větvi Security Options nastavit na Enabled položku Devices: Restrict CD-ROM access to locally logged-on user only.

Relay na Exchange Serveru 2010

Před dlouhou dobou jsem sesmolil článek, který se, mimo jiné, zaobíral nastavením relay na Exchange Serveru 2003. Doba pokročila, mezistupeň v podobě Exchange 2007 jsem si užil jen asi 3 měsíce a rovnou skočil do verze 2010. Mnohé se zjednodušilo, ale úskalí SMTP protokolu zůstávají stejná. Změnil se jen ksicht (v případě GUI), resp. vznikla konzole (PowerShell). A jak jsme na tom s relayingem? Více...

Vystavení SSL SAN certifikátu na interní Windows CA

Aby bylo možné na W2008 CA vystavovat certifikáty se SAN (Subject Alternative Names), je potřeba zkontrolovat, zdali je CA nakonfigurována, aby SAN podporovala. Přihlásím se tedy buď přímo RDP na server s CA, případně spustím certsrv.msc na pracovní stanici s nainstalovanými RSAT,  a spustím:

certutil -getreg policy\SubjectAltName
certutil -getreg policy\SubjectAltName2

Pokud povoleno není, tak povolím a následně restartuji službu CA:

certutil -setreg policy\SubjectAltName enabled
certutil -setreg policy\SubjectAltName2 enabled
net stop CertSvc
net start CertSvc

Poté běžným způsobem přes webové rozhraní interní certifikační autority zažádám o certifikát typu Web Server.

Jak uklidit rychle systémový disk?

Na domácím počítači, na němž jsem postupně upgradoval Windows 2008 Server různými beta verzemi R2 až po finální R2, v kořenovém adresáři disku C: vidím adresáře $INPLACE.~TR a $WINDOWS.~Q. To samé na notebooku s Windows 7, kde jsem zase pro změnu upgradoval na RTM z různých bet a RC. Tyto adresáře lze po pár měsících od upgradu prohlásit definitivně za nepotřebné (neboť nějakou kravinu bude člověk potřebovat až teprve poté, co tyto adresáře smaže, přičemž je lhostejné, kdy k tomu dojde).

Zjistil jsem, že nejsnazším způsobem je spuštění nástroje Disk Cleanup, který jsem popravdě dosud nikdy nepoužil. Nachází se v Accessories, System Tools. Ale pozor, na Windows 2008 Serveru R2 pouze v případě, kdy je na něm nainstalována fíčura Desktop Experience. Tohle na produkčních serverech nikdy instalovat nebudu (s výjimkou Terminal serverů samozřejmě), nicméně doma na “W2008 super-workstation” to nainstalované mám. Více...

Cluster Windows 2003 a iSCSI úložiště

Jak se postupně vše virtualizuje, vyplouvají na povrch další a další drobnosti, které na které je potřeba při instalaci pamatovat. Provozujeme kupříkladu testovací prostředí dvojuzlového Windows 2003 clusteru pod Hyper-V. Jelikož Hyper-V nepodporuje žádnou variantu sdílené SCSI sběrnice, je potřeba clusterové počítače vytvářet s využitím iSCSI disků.

V případě, kdy jsou coby clusterové disky, použity výhradně iSCSI disky, je třeba zabezpečit, aby cluster služba nabíhala až poté, co naběhne Microsoft iSCSI Initiator. Více...