dolezel.net

Co není v hlavě, je v blogu...

W2008 AD a politika hesel

Pamatuji si, že jednou z výhod AD nad W2008 je možnost mít pro různé objekty (uživatele) různou politiku hesel. Hodí se to třeba pro privilegované administrátorské účty. Naivně jsem se domníval, že to půjde cestou GPO. Při přípravě na 70-647 jsem začal dohledávat, o co jde. Panejo, tady je step-by-step návod, jak kýženého docílit. Návod strašný, proto se již objevily free nástroje, které s tím pomohou – Password Policy Manager.

DVB-T, kanály, frekvence

Včera mne mohl čert vzít, když jsem po automatickém naladění zjistil, že LCD TV Samsung využívá ne čísla kanálů, ale frekvenci v MHz. A jelikož třeba Multiplex 2 mi to našlo celkem 4x, chtěl jsem programy z nejsilnějšího vysílače (Cukrák) zařadit mezi Oblíbené a ostatní smazat či odsunout kamsi dolů. Metodou pokus – omyl by to bylo pěkně na dlouho.

Nejlepší aktualizovaný seznam vysílačů, kanálů a polarizace jsem našel na stránkách ČRa:
Multiplex 1
Multiplex 2
Multiplex 3

Zde uvedené jsou pouze čísla kanálů, pro převod na frekvenci jsem využil této tabulky (nebo v libivější podobě zde). Jelikož tato tabulka může kdykoliv zhynout, poznamenávám si pro mne nejzajímavější vysílače, které chytám. Více...

VirtualBox a shrink VHD souboru

Jak již jsem psal, na notebooku používám pro virtualizaci Sunovský VirtualBox a to hlavně kvůli jeho nativní podpoře konkurenčních formátů. Dnes jsem řešil s Dell/EMC podporou problém na FC SAN, nakonec jsme skončili u WebEx session. Low-level nástroje, které specialisté používají, jsou často nekompatibilní s Windows Vista, o W7 ani nemluvě. Takže jsem si vyrobil virtuální mašinu s WXP Fundamentals for Legacy PCs, nainstaloval do něj všechny potřebné nástroje. Konzultant byl spokojený, protože viděl přesně to, co měl, nezdržoval ho žádný balast okolo a já jsem si naopak po celou dobu mohl spokojeně na notebooku pracovat a jen tak po očku sledovat v okně virtuálu, na čem zrovna konzultant pracuje. Po skončení prací jsem však zjistil, že původně cca 3GB VHD soubor narostl na 5,6 GB. Pokud mám tento virtuál udržovat na notebooku, tak je samozřejmě žádoucí zdrcnout VHD na co nejmenší velikost. VirtualBox přes CLI příkaz umí nativně shrinknout pouze svůj vlastní VDI formát. Jak ale naložit s VHD? Více...

Nenabíhající Outlook 2007

Prapodivnou hlášku “Unable to open the Outlook window”, která se objevuje místo spuštění tohoto programu jsem vyléčil pomocí “outlook.exe /resetnavpane”. Diagnostické nástroje MS Office předtím nezabraly, nouzové spuštění pomocí CTRL + Outlook ikona taky ne.

ITIL, MOF, Exchange

Při vyřčení libovolné z prvních dvou zkratek mne jímá hrůza, že se v následující sekundě potkám s “proškoleným” konzultantem, který absolvoval řadu školení na uvedené téma, ale vlastní práce ho jaksi minula. Bohužel bez alespoň obecné povědomosti, co tyto termíny znamenají, to v brzké době bude čím dál tím těžší, takže si zde shromáždím pár užitečných linků.

MOF a Exchange 2007
MOF 4.0

ITIL Official Website
Best Management Practice

Pro MS návrháře i konzultanty je pak výborný (i když nepředstavitelně rozsáhlý) Infrastructure Planning and Design.