dolezel.net

Co není v hlavě, je v blogu...

Spouštění programů pod doménovým účtem z ne-doménového počítače

Nainstaloval jsem si pod VirtualBoxem Windows Server 2008 Standard v Core edici, nainstaloval přes ocsetup roli DNS server, vytvořil si textový soubor s unattended instrukcemi pro dcpromo, rebootoval, vše OK. No jo, jenže jak se teď připojit k DNS serveru a zkontrolovat obsah zóny, když mám notebook zapojený do pracovní domény, která s tou virtuální nemá pranic společného? Stará dobrá finta “net use \\server\ipc$ /user:domain\user” fungovala dobře na WNT4, částečně na W2000/W2003, ale na W2008 se už moc nechytá. RUNAS.EXE či Run as administrator (případně v kombinaci se SHIFT klávesou Run as different user) také nezabíral. Existovala samozřejmě jednoduchá pomoc – ve virtuálu rozjet management stanici, kterou bych zapojil do virtuální domény. Nechci si však užírat výkon notebooku během dalšího virtuálního počítače, takže nedá se přeci jen nějak zařídit připojení z RSAT utilit na fyzickém notebooku? Odpověď zní – jde a to překvapivě jednoduše. Uvedený postup funguje NEJEN z ne-doménového počítače, ale dokonce i z počítače, který je členem jiné, netrustované domény. Více...

Zálohování W2008 ze skriptu pomocí WBADMIN.EXE

Při zálohování pomocí WBADMIN.EXE je třeba dát pozor na ne-přednastavený přepínač –vssFull, obzvláště jedná-li se o server s Exchange 2007. Stejně jako v grafickém rozhraní Windows Server Backup je totiž přednastavena záloha typu kopie, nikoliv plná (full). Bez explicitního uvedení parametru –vssFull (v případě grafického rozhraní je nutné zvolit Custom backup configuration) se totiž u Exchange 2007 neprovede odmazání již zazálohovaných transakčních logů. Více...

Aktivace Windows 2008 Core po telefonu

Právě jsem zjistil, že aktivovat Core edici bez připojení na Internet je docela legrace. Na jednom bohem zapomenutém serveru zaboha nešly nainstalovat aktualizace – až po chvíli jsem si všiml, že v pravém dolním rohu svítí nápis “This copy of Windows is not genuine”. S Core edicí nejsem zatím příliš kamarád, takže jsem na server promptně dotlačil CoreConfigurator,  abych se vzápětí dozvěděl, že se zadáním licenčního čísla se po instalaci serveru již žádný administrátor neobtěžoval.

U běžných GUI Windows vám přímo systém nabídne možnost aktivovat po telefonu a rovnou uvede dostupná čísla pro Českou republiku. To však neplatí pro Core edici. Kde kruci ta čísla hledat? Trvalo mi to docela dlouho, takže po odeslání tohoto článku bude odpověď znít: tady.

Bezplatné číslo: 800 100 074
Placené číslo: +420 221 777 222

Adobe Reader a důvěra ve StartSSL certifikáty

Dnes se v interní konferenci StartSSL WOT notářů objevil zajímavý tip. Na OS WIndows lze donutit Adobe Reader k akceptaci všech Trusted Root CA, které jsou uložené v systému. Jak na to?

Edit, Preferences…, Security, Advanced Preferences…, Windows Integration, zde zaškrtnout první checkbox a pak dle potřeby/úvahy též další dvě. OK, OK a hotovo.

acrobat_startssl_trust

Exchange 2007 OWA a .NET chyba při volbě jazyka

Pokud se po přihlášení do OWA, klepnutí na Možnosti, Místní nastavení, volba jazyka, stisknutí tlačítka Uložit zhroutí aplikace a objeví s .NET chyba, je příčina v tomhle – MSKB 949527. Oprava spočívá v obnovení dědění DACL na objektu daného uživatele, případně celé OU, v níž tento uživatel je.

Strašně by mne zajímalo, co je příčinou, Microsoft pouze uvádí “some users cannot access Exchange 2007 OWA”. Ale někteří (většina) ano.

Windows 7 a profily Outlooku

Nevím proč, ale tohle pořád hledám. Vždy, když potřebuji testovat připojení Outlooku pomocí Outlook Anywhere (RPC over HTTPS), tak otevřu Ovládací Panel a pak automaticky programy. Jenže ikonka Pošty nikde. Tak si to musím sem napsat, že je to v Uživatelských účtech (User Accounts).

w7_outlook_mapi

Nefunkční klávesa apostrofu na anglické klávesnici

Nainstaloval jsem si před časem Windows 7 na notebook. Při psaní kódu, jedno jakého programovacího jazyka, je sebemrskačstvím používat české rozložení kláves. Takže každý automaticky přepíná na anglickou. Už jsem si začínal myslet, že mi odchází klávesnice na notebooku, protože klávesa apostrofu fungovala blbě – tvářila se jako mrtvá klávesa v českém rozložení, tj. znak se napíše až při volbě následující klávesy. Tohle přeci nechci, to je otravné, zdržuje to, generuje chyby. Více...

Konektory, kabely a zase konektory

Dnes jsem se krapet ztratil v terminologii konektorů. A jelikož se mi to za týden povede zase, je načase si sem dát příslušné linky, ať jsou výpadky paměti kratší :)

Silové IEC konektory s obrázky - http://en.wikipedia.org/wiki/IEC_connector#C13_and_C14_connectors
Silové IEC 309 (správněji IEC 60309) - http://en.wikipedia.org/wiki/IEC_60309
Zásuvky a konektory pro koncové spotřebiče - http://en.wikipedia.org/wiki/CEE_7/7

Konektory optických kabelů s obrázky - http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_fiber_connector
Identifikace konektorů - http://www.thefoa.org/tech/connID.htm

Výborné mnemotechnické pomůcky:
LC = “Little Connectors”
SC = “Square Connectors” nebo taky “Set and Click”
ST = “Set and Twist”

Definice Multi-mode optical fiber - http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-mode_optical_fiber
Typy optického vlákna - http://web.archive.org/web/20071012030238/http://www.fiber-optics.info/articles/fiber-types.htm
Definice Single-mode optical fiber - http://en.wikipedia.org/wiki/Single-mode_optical_fiber

Změna v IIS 7.0 po aplikaci W2008 SP2

Neměl jsem poslední měsíce moc času na nové příspěvky, takže jsem to moc nepozoroval. Posledních pár dní si však říkám, co se to kruci s tím blogem děje? Je to pomalé, nefunguje odmazávání komentářů, nefunguje dobře jejich přidávání. Potřeboval jsem změnit jeden parametr v konfiguraci BlogEngine.NET a opět se objevila ta hláška “500 – Internal Server Error”. To snad není možný. Nové články přidávat jdou, komentáře také. Takže kontrola web.config souboru, kontrola ACL na adresáři App_Data, ne prostě je vše ok.

Jdu do konfigurace IIS, rozklepnu Application Pools, koukám, že Managed Pipeline Mode je nastaven správně na Integrated, pro jistotu znovu kontrola web.configu a správnosti migrace <handlers> a <modules> při zapnutém validateIntegratedModeConfiguration=”true”. Fakt je všechno správně.

Takže ze zoufalství začínám přemýšlet a dohledávat, co jsem kdy na serveru dělal. Nic, po přesunu na W2008 x64 SP2 jsem pouze aplikoval hotfixy a žádný zásadní zásah neprováděl. Zkrátím to – problém je rovnou v tom SP2. Akorát jsem si toho při rozjíždění blogu nevšiml a díky tomu, že se ta chyba neprojevuje vždy (což nechápu), jsem neměl moc šancí na to přijít. Více...