dolezel.net

Co není v hlavě, je v blogu...

Thawte e-mail certifikát a Vista či XP/2008 s IE8

Coby WOT notář dostávám hodně otázek, jak vygenerovat e-mailový certifikát na Vistách. Již jsem o tom psal zde, dokonce se pod tím článkem objevil komentář, kterého jsem si všiml až dnes :) Thawte ve své KB uveřejnilo postup, jak na Vistách opravdu certifikát získat. Je to příšerně dlouhé, spouštění Firefoxu v režimu kompatibility s WXP SP2, nedokážu si moc představit, že by toto zájemci o certifikát, kteří nepatří mezi počítačové nadšence, zvládli.

Na druhou stranu, ne každý má k dispozici (třebas virtuální) WXP či W2003. Aby to však nebylo tak jednoduché, nově platí ještě jedna podmínka – pokud je na WXP či W2003 nainstalován Internet Explorer 8, tak je výsledkem:

Version 8 of MSIE does not support these certificates. Více...

A pak že čtení MSKB není zábava

Tohle mi poslal bývalý kolega, kterému to poslal kámoš, jenž to vyhrabal bůhví kde. Ačkoliv se jedná o sedm roků starou věc a specifické využití Excelu 97, je stejně sranda si to přečíst. Pokud jsem v Excelu 97 chtěl načíst datový zdroj v Oracle, nebyla vrácena žádná data. Impozantní je řešení č. 2 – hýbej nepřetržitě ukazatelem myši a možná dostaneš požadované výsledky :)

Method 2: Move Your Mouse Pointer

If you move your mouse pointer continuously while the data is being returned to Microsoft Excel, the query may not fail. Do not stop moving the mouse until all the data has been returned to Microsoft Excel.
NOTE: Depending on your query, it may take several minutes to return the results of your query to the worksheet.

Zdroj: MSKB 168702

Instalace .NET FW 3.5 SP1 na Windows XP SP3

Instalace posledního dotNET Framework na počítač s Windows XP Service Pack 3 se nezdaří. V souboru dd_dotnetfx35error se mi objevovaly tyto chybové hlášky:

[05/24/09,22:18:48] WIC Installer: [2] Setup Failed on component WIC Installer
[05/24/09,22:19:17] WapUI: [2] DepCheck indicates WIC Installer is not installed.

Naštěstí jsem docela brzo narazil na tuto stránku, díky níž jsem zkusil

c:\Windows\system32>regsvr32 /u WMPhoto.dll
c:\Windows\system32>ren WMPhoto.dll WMPhoto.dll.SP3

Další spuštění instalace .NET FW již proběhlo zcela bezproblémově. Výše uvedená DLL se do počítače dostala zároveň s SP3 a instalátor .NET FW má v sobě bohužel striktní kontrolu na verzi této knihovny.

SP2 pro Windows Vista a Windows Server 2008

Na “čarodějnice” se pro předplatitele Technetu a MSDN objevil ke stažení Service Pack 2 pro Windows Vista a Windows Server 2008. Změny jsou popsané třeba zde. Obdobně jako v SP1 pro Visty obsahuje SP2 “Viktora Čističe”, speciální uklízecí utilitku Compcln.exe, která projde harddisk a odmaže soubory pocházející z SP1, v případě Vist též z RTM. Service Pack Clean-up tool (jak zní její oficiální název) lze spustit i v offline režimu při vytváření slipstream obrazů, výsledkem je samozřejmě menší velikost takového obrazu.

Windows 7 a plná kompatibilita s Windows XP

Tento článek začnu krapet zeširoka. Na konci dubna jsem měl možnost se zúčastnit specializovaného semináře “Zacíleno na optimalizaci”, který pořádala česká pobočka Microsoftu. Nedělám to často, ale tentokrát to opravdu musím pochválit. Výborné přednášky, hromada informací, fundovaní přednášející, hromady jídla a zajímavý doplňkový program, to vše v jednom dni na jedné akci člověk zase tak často nezažije. Základem byl Windows Server 2008 R2, rodina produktů System Center, Hyper-V, virtualizace desktopu pomocí technologie VDI (Virtual Desktop Infrastructure), virtualizace aplikací App-V a Microsoft Enterprise Desktop Virtualization MED-V.

Hlavně u posledně jmenovaného jsem zpozorněl, neboť se přímo vybízela možnost, jak vyřešit nekompatibilitu jistých lokálních aplikací (či intranetových aplikací vyžadujících např. IE6) s Windows Vista, resp. Windows 7. To jsem ještě netušil, že do týdne Microsoft uvolní pro předplatitele MSDN a TechNetu Release Candidate systému Windows 7 (build 7100) a že ten samý den uvolní Windows Virtual PC, který se stane základem pro plnou kompatibilitu se všemi aplikacemi, které šlapaly na Windows XP. Více...

Windows Live Writer a Windows 7

Upgrade na Windows 7 Release Candidate (build 7100) z buildu 7068 nepřežilo pár aplikací: WMDC 6.1, Virtual PC 2007 SP1 a Windows Live Writer. První nástroj vyřešila reinstalace, druhý náhrada za Windows Virtual PC (for Windows 7). Nefunkčnost WLW mne docela mrzela, program se sice spustil, ale pak se zavěsil a konec. Nakonec jsem zkusil z http://download.live.com/writer znovu stáhnout Windows Live instalátor a kupodivu mi nabídl aktualizaci WLW na build 14.0.8064.206. A ten ve Windows 7 RC funguje bezchybně.

wlw_on_w7rc

(Re)instalace SBS 2003 R2

Po dvou letech jsem se dostal k instalaci SBS 2003, konkrétně k přesunu SBS 2003 na nový hardware, jenž byl spojený s upgrade na SBS 2003 R2. Nerisknul jsem si na to jít intuitivně a raději jsem postupoval přesně dle http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc747454.aspx. Jelikož se instalovala edice R2, nebylo žádoucí riskovat žádné problémy způsobené přesunem serveru třeba pomocí Acronis TrueImage with Universal Restore. Vzhledem k R2 bylo v zadání opustit původní systém kvót na logický disk “per user” a přejít na adresářové kvóty, které právě W2003 R2 prvně nabízí. A v tom se nakonec ukázal menší háček. Více...