dolezel.net

Co není v hlavě, je v blogu...

Nestartující VMware Host Agent služba

Mám k dispozici pouze x86 server. Na něm běží SBS 2003. A na něm ještě VMware Server 2.0, který používám pro běh i jiných virtuálních mašin, než Windows – proto ten VMware a nikoliv MS Virtual Server 2005. V poslední době jsem se potýkal s tím, že po restartu fyzického stroje mi nenastartují virtuální mašiny – problém je v tom, že nedokáže nastartovat služba VMware Host Agent se zkráceným názvem VMwareHostd. Dnes mne napadlo řešení, které funguje. Více...

Windows XP – slipstreaming SP3

Ačkoliv již dlouhou dobu používám doma x64 operační systém, došel jsem k závěru, že budu muset používat dual boot s Windows XP – důvodem jsou programy pro zpracování a střih videa, které pod WoW64 prostě nefungují korektně. Takže jsem po několika letech potřeboval nainstalovat Windows XP – a když, tak rovnou s integrovaným Service Pack 3. Před mnoha lety jsem s úspěchem používal nyní již prehistorický BCD, chtěl jsem však zkusit přípravu bootovacího CD např. s použitím ImgBurn. Více...

HTC Touch Pro – část první

HTC TyTN je mrtev, ať žije HTC Touch Pro. Upgradoval jsem telefon, přeskočil jsem přímého nástupce HTC Kaiser a zvolil nejnovější zařízení vybavené hardwarovou klávesnicí. Očekávání byla velká, jaká je ale skutečnost? Více...

Windows Server 2008 Standard s 5-ti CAL zdarma

Ne, tohle není žádná reklama na podvodné weby prodávající hacknutá instalační DVD, ani odkaz na mazané weby, které rozprodávají licenční čísla z Technet/MSDN programů, ale opravdu legální způsob, jak získat x86 či x64 Windows Server 2008 v edici Standard s pěti CAL licencemi.

Jsem ode dneška v GOPASu na týdenním doplnění znalostí z W2003 na W2008 pod oficiálním názvem MOC6416B – Microsoft Windows Server 2008 – doplnění znalostí síťových služeb a Active Directory. Rozbalili jsme ráno studijní příručku a vypadlo na nás DVD s microsoftím licenčním papírem. Poněkud zmateně jsme se na sebe všichni koukali (včetně lektora), co to je – a po chvíli kolega našel tenhle odkaz - http://www.netdesk.com/ws08free.

Pokud v období od června do 31. prosince 2008 absolvujete kurz 6416B nebo 6421 (Configuring and Troubleshooting a  Windows Server 2008 Network Infrastructure), případně 6424 (Fundamentals of Windows Server 2008 Active Directory), dostanete instalační DVD s jedním serverovým CALem a pěti uživatelskými CALy. Na licenci jsou dva aktivační klíče – jeden pro fyzický stroj, druhý pro instanci W2008 ve virtuálním prostředí.

image

DVD podléhá stejným podmínkám a omezením jako krabicové verze – tj. žádné omezení použití, žádné časové omezení, žádná časovaná bomba.

Exchange Server – rozdíly Standard a Enterprise

Dnes se ke mně dostal dotaz z firmy, kde v současnosti používají Exchange Server 2003 Standard Edition a pomalu ale jistě se blíží limitu 75 GB v mailbox store. Otázka zní, co dál. Nebádal jsem, jak došli k tomu číslu blížícímu se 75 GB – myslím si však, že tam rezervy ještě jsou – online defragmentace se pouští automaticky, nicméně oflfine nikoliv, takže je možná spletla velikost fyzických souborů EDB a STM. Nicméně zpět k tomu porovnání. Více...

Vista VSP1CLN.exe

Diskuze v konferenci mne přiměla se podívat na c:\windows\winsxs adresář. Šmejd, má 7,41 GB. Tak zkusím odmazat RTM soubory, které byly aktualizovány právě v SP1, který opravdu nikdy odinstalovávat nebudu, protože Visty bez SP1 byly děs a běs.

C:\Windows\System32>vsp1cln.exe

Pár minut čekání a kolikpak má winsxs teď? 6,49 GB. Úspora necelý 1 GB, aspoň něco.

Doplnění 8. 10. 2008
Nevím, jak je to možné, ale po provedení příkazu vsp1cln.exe se viditelně zrychlil start OS na mém notebooku. Daleko dřív vidím úvodní nabídku CTRL+ALT+DEL a zdá se mi, že také daleko dřív dojde k dokončení startu.

Jo a u x64 systémů dojde (docela logicky) k ušetření daleko většího objemu diskového prostoru, v případě mém a kolegy to bylo 2,8 GB.